SKU: MS-225-1000
M-SURE MS-225-1000 Standard Digital Caliper MS-225 Series 0-1000mm (0-40")
Range 0-1000mm (0-40")
Accuracy +/-0.07mm
Resolution 0.01mm (0.0005")
Measurement Units Metric/Imperial
Display Type Digital
Data Output Yes
Order in the next [totalHours] hrs %M mins and get it as soon as
Description
  • 0-1000mm (0-40 inch) range MS-225 Series digital caliper
  • 0.01mm (0.0005inch) resolution. +/-0.07mm (+/-0.0025 inch) accuracy
  • Conforms to factory/manufacturer's standard
  • UKAS calibration available
  • Outside and inside (nib-type jaw) measurements can be taken
  • Stainless steel frame, hardened and ground for durability
  • Fine-adjust thumb wheel to control the slider movement
  • Advanced functions: Auto Wake, Cabled Data Output, ABS/INC, Preset Value
Key Specifications
Range: 0 - 1000mm (0 -40 inch)
Resolution: 0.01 mm (0.0005 inch)
Accuracy: 0.07mm (0.0025 inch)
Battery Type: CR2032
Data Output: Cabled
Product Contains
1 x Standard Digital Caliper
1 x Storage Case
1 x CR2032 Battery
1 x User Manual
Warranty
A full years return to base warranty supplied with this product
Brand Information
Specs & Data Sheets
Product Specifications
Specification Details
Accuracy e mpe +/-0.07mm
Accuracy s mpe +/-0.07mm
Battery type CR2032
Data output Yes
Digital analogue Digital
Display type Digital
Functions Inch/Metric, Auto Power Off, Zero Reset, Low Battery, On/Off, Auto Wake, ABS/INC, Offset
Jaw depth 125mm
Measurement range 0-1000mm (0-40")
Mpn 222-600
Product series Series 2XX - Digital Calipers
Product sub type Large Workshop
Resolution 0.01mm (0.0005")